UN

UN je međunarodna organizacija osnovana 1945, nakon Drugog svjetskog rata, od strane 51 zemalja. Zalaže se za održavanje međunarodnog mira i sigurnosti, razvijanje prijateljskih odnosa među narodima i promicanje socijalnog napretka, povećanja životnog standarda i ljudskih prava. http://www.un.org/en/index.shtml
Zbog svog jedinstvenog međunarodnog karaktera i ovlasti definirani u Povelji, organizacija može djelovati na širokom spektru pitanja te osigurati da njezine 193 države članice izraze svoje mišljenje putem Opće skupštine, Vijeća sigurnosti, Gospodarsko-socijalnog vijeća i drugih tijela i odbora.
Rad Ujedinjenih naroda dopire do svakog kutka svijeta. Iako su najpoznatiji po mirovnim aktivnostima, izgradnji mira, prevenciji sukoba i humanitarnoj pomoć, postoje mnogi drugi načini kroz koje Ujedinjeni narodi i njegovi sustavi (specijalizirane agencije, fondovi i programi) utječu na živote ljudi i čine svijet boljim mjestom. Organizacija radi na širokom rasponu pitanja od održivog razvoja, zaštite okoliša, zaštite izbjeglica, zbrinjavanja katastrofa, protuterorizma, razoružanja do promicanja demokracije i ljudskih prava, ravnopravnosti spolova, unaprjeđenja položaja žena, upravljanja, ekonomskog i društvenog razvoja i zdravstva, razminiranja, proizvodnje hrane.
UN ima 4 glavne svrhe:
- održati mir u cijelom svijetu;
- razvijati prijateljske odnose među narodima;
- pomoći narodima da zajedno rade na poboljšanju života siromašnih ljudi, borbi protiv gladi, bolesti i nepismenosti, poticanju poštovanja prava i sloboda;
- biti središtem aktivnosti za postizanje tih ciljeva.