Institucionalna povijest

1975. - 1993.: Savez gradova i općina SRH
1993. - 2002.: Savez gradova i općina RH, predsjednik Božidar Kalmeta (gradonačelnik Zadra)
2001., travanj: Osnivanje Hrvatske zajednice županija
2002.,19. lipnja: Osnivanje Udruge općina (predsjednik Ivo Emić, načelnik općine Štefanje) i Udruge gradova (predsjednik Vojko Obersnel, gradonačelnik Rijeke ) uz postojanje  Saveza gradova i općina RH (predsjednik Vladimir Štengl, gradonačelnik Vukovara) kao krovne organizacije
2003.: Registracija Udruge općina (predsjednik Ivo Emić), usvojen Statut
2007., travanj: Predsjednik UORH-a Ivica Klem (načelnik općine Nijemci), predsjednik           Saveza gradova i općina Ivica Klem pola mandata, druga polovica mandata Vojko Obersnel (Rijeka)
2008.,prosinac: Usvojene izmjene Statuta UORH-a; za dopredsjednika UORH-a izabran Đuro Bukvić (načelnik općine Lukač)
2009., travanj:  UORH pristupa NALAS-u
2009., prosinac: Za predsjednika izabran Đuro Bukvić (dopredsjednici Stjepan Muhek i Ivica Mesić)
2011.: UORH postaje podupirući član Sporazum gradonačelnika (Covenant of Mayors)
2012., veljača:   Osnivanje KOLOS-a, pravnog sljednika Saveza gradova i općina RH i krovne udruge UORH-a i UGRH-a;  Obilježavanje 20.-e obljetnice održavanja prvih lokalnih izbora u RH
2013., listopad: Za predsjednika UORH-a izabran Đuro Bukvić (dopredsjednici Snježana Bužinec i Martin Baričević)
2013., ožujak: Izbor prvih stalnih predstavnika UORH-a u Odboru regija EU (Snježana Bužinec i Bruno Hranić)
2013.: Stalno izaslanstvo UORH-a u Kongresu lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe
2014., travanj: Predsjednik  UORH-a Đuro Bukvić  preuzima dužnost predsjednika NALAS-a