Kako postati članicom

Prema odredbi članka 8. stavka 1. Statuta Udruge općina, članicom Udruge može postati općina koja prihvaća Statut Udruge općina. Odluku o pristupanju u članstvo Udruge mora donijeti nadležno tijelo općine. Općine članice imaju pravo:
- birati i biti birane u tijela Udruge,
- sudjelovati u radu Udruge na način utvrđen Statutom,
- sudjelovati u predlaganju, donošenju i provedbi planova i programa rada Udruge,
- pratiti ostvarivanje zaključaka tijela Udruge i programa rada Udruge,
- predlagati tijelima Udruge razmatranje odgovarajućih sadržaja iz djelokruga tih tijela,
- sudjelovati u radu stručnih skupina,
- usmjeravati i usklađivati međusobne odnose i zajedničke interese općina,
- iznositi stajališta i mišljenja, davati prijedloge o aktima iz djelokruga tijela Udruge,
- provoditi zaključke Skupštine i drugih tijela udruge,
- postavljati pitanja svim tijelima Udruge i Saveza Udruge gradova i Udruge općina Republike Hrvatske koja se odnose na njihov rad i dobiti na njih odgovor.
Obveza je općina članica poštovati odluke tijela upravljanja Udruge, čuvati ugled Udruge i redovito plaćati članarinu. Članarina se naplaćuje na temelju Odluke o kriterijima i načinu plaćanja članarine članica Udruge općina od 5. ožujka 2009.
Odluka članarina
Općina koja želi postati članicom Udruge mora uredu Udruge dostaviti izvornik odluke o pristupanju u članstvo potpisan od strane ovlaštene osobe u općini. Nakon zaprimanja o odluci će se očitovati Upravni odbor. Nakon što Upravni odbor potvrdi odluku ured Udruge će općinu uvesti u evidenciju članstva. Članstvo u Udruzi može prestati odlukom nadležnog tijela općine o istupanju iz Udruge ili odlukom Upravnog odbora ako članica bez opravdanog razloga ne plati članarinu dva tromjesečja uzastopce, ako ne poštuje odluke tijela upravljanja Udruge ili ako narušava ugled Udruge. Za dodatne informacije o pristupanju u članstvo Udruge općina molimo da se obratite uredu Udruge.