I Žminj u Udruzi općina

Žminj je općina u središnjoj Istri smještena 15 km južno od Pazina. Kao naselje postoji još od prapovijesti. U srednjem vijeku je zbog dobre prometne povezanosti  Žminj bio trgovište bogato poljoprivrednim proizvodima, vinom i drvom. Žminjština je trpjela teška vremena jer su Mlečani, a potom i Austrougarska monarhija,  iskorištavali njena prirodna bogatstva. Danas Žminj ima 75 obrtnika, oko 1.000 zaposlenih i 800 umirovljenika, 360 školske djece, ali i 18 peradarskih farmi i vrlo razvijen turizam. Čakavski sabor je kulturna udruga sa sjedištem u Žminju, a Žminjska župa ima 3.000 stanovnika u stotinjak sela i stancija i čak 103 kapelice.