Lokalni izbori: 47.601 kandidat u 567 jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave

Državno izborno povjerenstvo (DIP) objavilo je kandidacijske i zbirne liste pravovaljanih kandidacijskih lista za izbor župana, gradonačelnika i načelnika te za izbor lokalnih predstavničkih tijela. Broj kandidata koji se natječu na lokanim izborima jest 47.601, što je gotovo 9000 kandidata manje nego prije četiri godine kada ih je bilo 56.588.

Na izborima sudjeluje 126 političkih stranaka. Za župane je prijavljeno 96 kandidata, za gradonačenike i općinske načelnike 1716. Za zamjenike župana iz reda nacionalnih manjina 23 su kandidata, a za zamjenike gradonačelnika i gradonačelnika njih 129.

Birači će izabrati 20 župana i 51 zamjenika, za Grad Zagreb izabran će biti gradonačelnik i dva njegova zamjenika.  Izravno se bira još 127 gradonačelnika i 193 zamjenika, te 428 općinskih načelnika s 440 zamjenika.

Više podataka možete pronaći na internetskoj stranici Državnog izbornog povjerenstva.