Općina Mače u članstvu UORH-a

U gotovo samom središtu Krapinsko-zagorske županije, u dolini Sutinšćice i Velike, na južnim padinama Ivančice smjestila se Općina Mače. Općina koja danas broji devet naselja prvi se puta u pisanim dokumentima spominje 1444. godine. Župni dvor, prava kulturno povijesna rijetkost, 1965. godine proglašen je republičkim spomenikom kulture prve kategorije . Analize objavljene tijekom 19. stoljeća pokazale su kako je voda termalnog izvora u blizini Mača ljekovita što je vladu Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije ponukalo da je 1893. godine i službeno proglase ljekovitom, a izvorište lječilištem. Otad su Sutinske toplice poznate u čitavoj Europi.