Predsjednik Vlade RH s čelnicima Zajednice županija, Udruge gradova i Udruge općina u Požegi

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković predsjedao je u ponedjeljak 3. srpnja u Požegi drugim sastankom Vlade RH sa županima, predstavnicima Udruge gradova, Udruge općina i čelnikom saborskog Odbora za lokalnu (regionalnu) samoupravu. Udrugu općina predstavljao je dopredsjednik Martin Baričević, načelnik općine Jasenice.
Prvi sastanak ovakvog formata, s ciljem uspostavljanja načela partnerstva u komunikaciji sa svim hrvatskim županijama, gradovima i općinama, održan je u prosincu 2016. u Banskim dvorima i tada je dogovoreno da se uvede praksa redovitog djelovanja i usklađivanja višerazinskog upravljanja Hrvatskom.

Ministar financija Zdravko Marić predstavio je novi način financiranja jedinica lokalne i područne samouprave koji predviđa prepuštanje poreza na dohodak u cijelosti lokalnim jedinicama. Četiri su ključne izmjene: da tri četvrtine financiranja decentraliziranih funkcija, koja su u 2017. iznosila 2,2 milijarde kuna, preuzme država te da se prihod od poreza na dohodak, koji je u 2016. iznosio 368 milijuna kuna, u cijelosti prepusti jedinicama lokalne samouprave. Od poreza na dohodak za općine i gradove ići će 60 posto, za županije 17 posto, za fiskalno izravnanje 17 posto, a za financiranje decentraliziranih funkcija 6 posto. Predlaže se da se pomoć za projekte sufinancirane iz sredstava EU-a ne financira više iz poreza na dohodak, već iz državnog proračuna u iznosu od oko 153 milijuna kuna godišnje, kao i ukidanje kriterija za dodjelu pomoći iz Zakona o izvršavanju državnog proračuna te uvođenje novih kriteriji za fiskalno izravnanje. "Prema ovom scenariju nitko ne gubi - županijski proračuni se pojačavaju za oko 9,1 posto, a što se tiče gradova i općina velika većina ovim promjenama dobiva, njih 69 je na gubitku i osigurat će se kompenzacijske mjere.
Ministrica regionalnog razvitka Gabrijela Žalac predstavila je Strategiju regionalnog razvoja Hrvatske za razdoblje do 2020. godine koju je Vlada usvojila na sjednici krajem lipnja.