Predstavljeni rezultati istraživanja transparentnosti lokalnih proračuna

Institut za javne financije predstavio je 4. srpnja 2017. rezultate istraživanja proračunske transparentnosti svih 576 hrvatskih lokalnih jedinica (županija, gradova i općina). Prosječna proračunska transparentnost – mjerena brojem proračunskih dokumenata objavljenih na  službenim mrežnim stranicama lokalnih jedinica – se popravlja. U ovome ciklusu – od mogućih 5 – iznosi prosječno 3,1. Županije su već vrlo transparentne (prosjek 4,6), gradovi su dosta dobri (prosjek 3,7), no općine još uvijek zaostaju (prosjek 2,8).
Usprkos relativno dobrim prosjecima, i dalje je, nažalost, preveliki broj izrazito netransparentnih lokalnih jedinica, pa tako četiri grada (Gospić, Imotski, Valpovo i Vrgorac) i čak 39 općina nisu objavili niti jedan traženi proračunski dokument.
Kao i prethodnih godina, među najtransparentnijima ima i lokalnih jedinica s malim brojem stanovnika (npr. Ribnik i Dekanovec) i s niskim prihodima po stanovniku (npr. Jarmina i Đelekovec), a među najnetransparentnijima ima i onih s vrlo visokim ukupnim prihodima po stanovniku (npr. Sutivan, Šolta, Dugopolje i Bol).
Institut je dodijelio priznanja svim lokalnim jedinicama koje su u ovom ciklusu istraživanja objavile svih pet traženih proračunskih dokumenata. Rezultati analize za sve županije, gradove i općine prikazani su u newsletteru Proračunska transparentnost županija, gradova i općina: studeni 2016. – ožujak 2017.,  a detaljnije se mogu pretraživati i na interaktivnoj karti. http://www.ijf.hr/transparentnost/?params_1=transparentnost