Prije 15 godina osnovana je Udruga općina u RH

Udruga općina u Republici Hrvatskoj osnovana je 19. lipnja 2002. godine.

Prvi predsjednik bio je načelnik općine Štefanje Ivo Emić, slijedio ga je načelnik općine Nijemci Ivica Klem, a potom je predsjednikom u dva mandata načelnik općine Lukač Đuro Bukvić.
Od 428 općina u članstvu udruge sada je njih gotovo 300, a udruga sve svoje kapacitete ulaže u poboljšanje položaja hrvatske lokalne samouprave i života stanovnika u manjim sredinama.
Istoga datuma prije 15 godina osnovana je i Udruga gradova u RH, a obje udruge svoje utemeljenje imaju u Savezu gradova i općina RH.