Zakon o zaštiti životinja stupio na snagu

Novi Zakon o zaštiti životinja stupa na snagu 26. listopada 2017.
Zakon propisuje svim jedinicama lokalne samouprave obavezu financiranja osnivanja i rada skloništa za napuštene životinje. Slična odredba vrijedi još od 2007. godine, no s novim Zakonom stupa na snagu odmah i prekršajna odredba, pa će odgovorna osoba jedinice lokalne samouprave ili područne (regionalne) samouprave koja ne postupa po Zakonu platiti novčanu kaznu od 15 do 30 tisuća kuna.
Kazna za napuštanje životinja iznosi do 30 tisuća kuna; rok za kontrolu mikročipiranja pasa je 30. lipnja 2018.