Europska nagrada

The Europe Prize

Europska nagrada

Europska nagrada kreirana je 1955. godine od strane Parlamentarne skupštine Vijeća Europe s ciljem nagrađivanja gradova i općina koji se ističu u promoviranju europskih vrijednosti. Dodjeljuje se svake godine, otvorena je za sve gradove i općine država članica Vijeća Europe i predstavlja najvišu razinu nagrade do koje se dolazi postupno. Tri prvotne razine odnose se na Europsku diplomu, Zastavu časti i Plaketu časti.

Europska nagrada namijenjena je onima koji u svoje djelovanje uključuju twinning aktivnosti, razmjenu iskustava u sferama obrazovanja, kulture i sporta, organizaciju europskih događaja, članstvo u udrugama lokalnih vlasti, inicijative solidarnosti i predanost Europi. Nagrada omogućava gradovima i općinama veću vidljivost na europskoj sceni i uspostavljanje veza diljem Europe.

Prijava je moguća samo online putem. Nagrađivanje je progresivno što znači da je svaka niža razina nagrade, odnosno pobjeda na njoj uvjet za sudjelovanje na onoj višoj (stoga ako se prijavljujete prvi puta tj. ako do sada niste osvojili ni jednu od nagrada, prijavljujete se za prvu početnu razinu, a to je Europska diploma).

Godišnje se dodjeli do 20 diploma, 15-20 zastava časti, 8-10 plaketa časti i 1 ili 2 nagrade.

( razine nagrada od najniže do najviše)

1. The European Diploma ( Europska diploma)

2. The Flag of Honour ( Zastava časti)

3. The Plaque of Honour (Plaketa časti)

4. The Europe Prize ( Europska nagrada)

Osvajanjem Europske nagrade pobjednik dobiva i stipendiju za financiranje europskih studijskih posjeta mladih.

mailU prijavi je potrebno priložiti:

- pismo načelnika

- dosje (aktivnosti općine)

- sažetak dosjea

- neobavezne samoinicijativne priloge/dodatke koji se smatraju relevantnima.

Dosje treba iznjeti aktivnosti općine uzimajući u obzir 4 kriterija:

1) twinning aktivnosti, kontakti s općinama u inozemstvu, međunarodna suradnja i partnerstva

2) europski događaji i promoviranje europskih ideja ( uključujući sudjelovanje u Europskom tjednu lokalne demokracije i Danu Europe)

3) europska i međunarodna solidarnost

4) članstvo u organizacijama lokalnih vlasti

Prijava je moguća na sljedećem linku: http://www.europe-prize.coe.int/Public?lang=en .

Rok je 15. siječanj 2019.