Educiranje o Općoj uredbi o zaštiti podataka

Prvi od predviđena četiri instruktivna seminara o Općoj uredbi o zaštiti podataka i Zakonu o provedbi Opće uredbe o zaštiti podataka održan je 3. listopada u Splitu i rezultat je suradnje Udruge općina i Agencije za zaštitu osobnih podataka ( AZOP).  Na pitanja vezana uz primjenu Uredbe u radu lokalne samouprave, postavljena od strane predstavnika općina s područja Dubrovačko-neretvanske, Šibensko-kninske, Splitsko-dalmatinske i Zadarske županije, odgovarale su Sanja Silaj Zeman, načelnica Službe za međunarodnu suradnju, EU i pravne poslove i Maja Peran, savjetnica u istoimenoj Službi. Opća uredba o zaštiti podataka  je na snazi od 25. svibnja 2018. godine i prvi je europski propis koji se u Hrvatskoj primjenjuje neposredno.

Osim seminara održanog u Splitu planira se održavanje još tri seminara u Zagrebu, Osijeku i Rijeci. Na njima će predstavnici općina iz prve ruke dobiti informacije o tome na koji je način potrebno zaštititi osobne podatke građana koji im se obraćaju iz različitih razloga. Snimanje javnih prostora, raspolaganje podacima obveznika javnih davanja i drugih građana koji se obraćaju lokalnoj samoupravi je Općom uredbom dobilo novu dimenziju koja je, prije svega, usmjerena na zaštitu privatnosti i onemogućavanje zlouporabe osobnih podataka građana.