IJF: Ostvarenje proračuna općina, gradova i županija u 2016.

Koje su općine najbogatije, a koje nasiromašnije? Analizirajući ostvarenja proračuna, prihode, rashode te proračunski suficit i deficit Institut za financije objavio je statističku nanalizu pokazatelja za 2016. godinu.
Po prihodima po stanovniku među općinama vode Sutivan (16.782 kn), Vir (16.142 kn) i Baška (15.630), dok najmanje prihode imaju Pojezerje (757 kn), Sveti Petar Orehovec (872 kn) i Maruševec (1.080 kn). Od 18 općina s prihodima većim od 10.000 kuna samo Motovun, Lovinac i Civljane nisu na moru.
Zaključci IJF-a su da je presudan utjecaj položaja uz more na financijsko stanje, da su česte neusklađenosti prihoda i rashoda JLS-a te da su neadekvatni kriteriji pri određivanju statusa razvijenosti općina i gradova.